وکیل اعاده دادرسی کیفری

وکیل اعاده دادرسی کیفری کیست؟

آیا می‌دانید وکیل اعاده دادرسی کیفری کیست؟ آیا می‌دانستید وکیل اعاده دادرسی کیفری چه مسئولیت‌هایی دارد؟ در اینجا قصد داریم درباره موضوعات پیرامون اعاده دادرسی در امور کیفری توضیحاتی را ارائه کنیم. برای بسیاری از کاربران این سؤال مطرح می‌شود که ویژگی وکیل اعاده دادرسی کیفری چیست؟ و یا وکیل اعاده دادرسی در امور کیفری دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟ امروز با مطالعه این متن، می‌توانید پاسخ تمامی سؤالات خود را به‌دست آورید.

احتمالاً پیش می‌آید که برخی از اشتباهات و خطاها روند دادرسی را با مشکلاتی مواجه کند و زمانی که در روند دادرسی و مراحل صدور حکم اشتباهی ایجاد شود، قطعاً حقوق یکی از طرفین دعوا ضایع می‌شود. از آن جایی که اتفاق افتادن تمامی این خطاها احتمالی است، قانون گذار به اعاده دادرسی کیفری در قانون آیین نامه دادرسی کیفری اشاره کرده است تا موکلین بتوانند، از این طریق نسبت به آرای صادر شده از طرف مراجع قضایی اقدام کنند.

اعاده دادرسی به چند دسته تقسیم می‌شود؟

وکیل اعاده دادرسی کیفری با همراهی شما در روند دادرسی، توضیحات و راهنمایی‌های کامل و جامعی را در اختیار شما می‌گذارد، تا شما بتوانید مفاهیم مرتبط با موضوع دادرسی را به درستی متوجه شوید. دو دسته اعاده دادرسی داریم، اعاده دادرسی مدنی و اعاده دادرسی کیفری که آخرین راهکار اعتراض نسبت به حکم صادر شده از دادگاه است.
شاید تا به این جای مقاله متوجه شده باشید که وکیل اعاده دادرسی کیفری کیست؟ البته اگر بخواهیم به طور واضح‌تر و شفاف‌تر توضیح دهیم، می‌گوییم وکیل اعاده دادرسی کیفری، درباره قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه درخواست اعاده دادرسی و موارد اعاده دادرسی از حکم نهایی دادگاه و همچنین مدت زمان درخواست اعاده دادرسی اطلاعات کافی دارد و می‌تواند شما را در این امور یاری کند تا به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنید. در ادامه مقاله به ویژگی وکیل اعاده دادرسی کیفری اشاره خواهیم کرد.

مهلت اعاده دادرسی کیفری

هنگامی که دادگاه رأی نهایی را صادر می‌کند، قطعاً با توجه به شرایط و عوامل مختلف یکی از طرفین دعوا نسبت به رأی صادر شده از طرف دادگاه اعتراض خود را اعلام می‌کند. البته قانون گذار این موضوع را در قانون آیین دادرسی کیفری بیان کرده‌است، که می‌شود از راه‌های مختلف نسبت به آرای صادره از طرف دادگاه درخواست اعاده دادرسی را ثبت کرد.
در چنین شرایطی می‌توان در کنار انجام اقدامات لازم برای فرجام خواهی و اعلام شکایت شخص سوم، از اعاده دادرسی به عنوان یکی از راهکارهای اعتراض به رأی نهایی صادر شده از طرف مرجع قضایی مربوطه استفاده کرد. لازم به ذکر است که اعاده دادرسی در دعاوی حقوقی و کیفری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نقش وکیل اعاده دادرسی کیفری نسبت به احکام نهایی صادره از دادگاه

با توجه به ویژگی وکیل اعاده دادرسی کیفری که آخرین راه شکایت نسبت به حکم قضایی را برای شما مطرح می‌کند و به شما می‌گوید که از طریق اعاده دادرسی کیفری می‌توانید شکایت خود را در مورد حکم نهایی به ثبت برسانید. علاوه بر این با وجود مشاوره‌ها و راهنمایی‌های وکیل اعاده دادرسی کیفری متوجه می‌شوید که چه افرادی از حق اعاده دادرسی برخوردارند. بر اساس ماده 475 قانون اعاده دادرسی کشور، محکوم علیه، نماینده قانونی و یا وکیل محکوم علیه، همسر، وارثان قانونی، در صورت فوت یا غیبت او وصی محکوم علیه، دادستان کل کشور و دادستان مجری حق اعاده دادرسی دارند.
جهت اعاده دادرسی کیفری، در قوانین و مقررات آیین دادرسی امور کیفری مهلت خاصی دیده نمی‌شود. با توجه به بررسی‌های قانون گذار، مهلت اعاده دادرسی را طوری تعیین کرده است که اگر در شرایط مختلف و موارد ضروری اعاده دادرسی لازم بود، انجام شود.

اعاده دادرسی کیفری نسبت به آرای نهایی دادگاه از کدام مرجع قابل پیگیری است؟

مرجع اعاده دادرسی کیفری نسبت به احکام نهایی دادگاه، مرجع خاصی است که شما به همراه وکیل اعاده دادرسی خود می‌توانید برای اعلام اعتراض به حکم نهایی در آنجا حضور پیدا کنید. با توجه به ماده 474 قانون آیین دادرسی کیفری، دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی را تحویل می‌گیرد. در حقیقت صدور رأی اعاده دادرسی توسط دیوان عالی کشور صورت می‌گیرد. تمامی افرادی که در بخش قبلی مقاله از آن‌ها نام بردیم، این امکان برایشان فراهم است که بتوانند درخواست حق اعاده دادرسی خود را در دیوان عالی کشور به ثبت برسانند.

دیوان عالی کشور در مورد:

⦁ شخصی که محکوم به قتل باشد و پس از آن زنده بودن مقتول مشخص شود.
⦁ اگر چندین نفر مرتکب جرمی شده باشند، اما اگر جرم به نوعی باشد که تنها در نظر گرفتن یک مرتکب برای آن امکان پذیر باشد.
⦁ در مورد فردی که اتهام واحدی مرتکب شده و احکام صادره برای متفاوت باشد.
⦁ اثبات اسناد جعل شده یا شهادت بر خلاف حقیقت گواهان حکم صادره در دادگاه صالح

درباره تمامی این موارد، دیوان عالی کشور، درخواست اعاده دادرسی را ثبت می‌کند و با احراز یکی از این موارد و تشخیص درست آرا، پرونده مذکور را جهت صدور حکم نهایی به دادگاه می‌فرستد. در واقع دادگاهی که پرونده اعاده دادرسی را دریافت می‌کند به عنوان دادگاه هم عرض صادرکننده حکم قطعی شناخته شده، اما دادگاه هم عرض چیست؟ دادگاه هم عرض به دادگاهی گفته می‌شود که از صلاحیت یکسان برخوردار است و درجه آن از دادگاه اصلی صادرکننده حکم کمتر و یا بیشتر نیست و رسیدگی مجدد به پرونده در آن انجام می‌گیرد.

نتیجه‌گیری وکیل اعاده دادرسی کیفری دقیقاً کیست؟

با مطالعه این متن با پاسخ به سؤال وکیل اعاده دادرسی کیفری کیست؟ اطلاعات مورد نیاز را در مورد تمامی وظایف و مسئولیت‌های او به‌دست آوردید، اکنون خوشحال می‌شویم که نظرات و پیشنهادات خود را درباره مسئولیت‌های وکیل اعاده دادرسی کیفری در بخش نظرات سایت بیان کنید.

جدیدترین مطالب

خدمات

ارتباط با ما

info@dromidmoghadasifar.ir

سعادت آباد، میدان کاج، خیابان سرو شرقی، نبش خیابان مجد، پلاک ۳، طبقه۳