وکیل سرقفلی

وکیل سرقفلی، با خصوصیات وکیل سرقفلی بیشتر آشنا شویم!

منظور از وکیل سرقفلی چیست؟ میزان سرقفلی یک ملک تجاری بر چه اساسی تعیین می شود؟ وکیل سرقفلی در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟ وکیل سرقفلی در پیشرفت پرونده در دادگاه قضایی چقدر مؤثر است؟ مباحث حقوقی بسیار متنوع و گسترده هستند و در اکثر موارد درک این مطالب حقوقی برای مردم عام بسیار سنگین و سخت است. مفهوم سرقفلی یکی از مهمترین مباحثی است که معمولا در بین مردم ناشناخته است و درک آن مشکل می باشد. در این مقاله سعی داریم به زبان ساده‌ و با ذکر مثال در مورد مفهوم سرقفلی و وکیل سر قفلی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مفهوم سرقفلی به منظور بررسی فعالیت وکیل سرقفلی

اگر مستأجری حق سرقفلی ملک تجاری را در ابتدای نوشتن قرارداد به موجر داده باشد و ملک تجاری را برای مدتی اجاره کرده باشد، اما بعد از مدت کوتاهی موجر با دلایلی اقدام به تخلیه ملک تجاری توسط مستأجر کند، در این صورت تکلیف هزینه سرقفلی که مستأجر به موجر داده است چه می شود؟ با توجه به این موارد و مشکلات پیرامون مبحث سرقفلی مجلس شورای اسلامی دو قانون مهم را در سال 1356و 1376 به منظور رسیدگی به حق سرقفلی تصویب کرده است. این دو قانون از نظر مفهوم کمی باهم تفاوت دارند. تعداد زیادی وکیل سرقفلی در این زمینه فعالیت می کنند.

سرقفلی چیست؟

سرقفلی هزینه ای است که مستأجر متناسب با ارزش و اعتبار ملک تجاری علاوه بر هزینه اجاره به موجر پرداخت می کند و حق سرقفلی ملک تجاری را به خود اختصاص می دهد. اما کماکان مالکیت ملک تجاری در اختیار موجر است. در قرارداد هزینه ای را که مستأجر به موجر می دهد، حتما باید در قالب سرقفلی ذکر کند، در غیر این صورت مطابق قانون سهمی برای مستأجر ایجاد نمی شود و مستأجر نمی تواند مبلغ داده شده به مالک را بعد از اتمام قرارداد از او بگیرد. در بسیاری از موارد موجر با ذکر دلایل غیرقانونی از مستأجر می خواهد که ملک تجاری او را تخلیه کند در حالی که هیچ‌گونه سرقفلی به مستأجر نمی دهد. در این حالت مستأجر می تواند توسط یک وکیل سرقفلی معتبر از حق خود دفاع کند.

شرایط لازم در هنگام نوشتن قرارداد سرقفلی

⦁ سرقفلی هزینه مشخصی است که در متن قرارداد به عنوان سرقفلی ذکر می شود. در غیر این صورت ممکن است موجر بعد از پرداخت هزینه سرقفلی، هزینه دریافت شده را از مستأجر انکار کند. بنابراین بهتر است که نوشتن قرارداد سرقفلی تحت نظارت یک وکیل سرقفلی صورت بگیرد.
⦁ سرقفلی هزینه ای است که بعد از نوشتن قرارداد باید مستأجر به موجر بدهد تا ملک تجاری در اختیار مستأجر قرار گیرد.
⦁ سرقفلی حقی است که خارج از روابط مستأجر و موجر مفهومی ندارد و فقط مربوط به ملک تجاری است. در صورتی که موجری بابت یک ملک غیر تجاری از مستأجر خود هزینه سرقفلی دریافت کرده باشد، در این صورت مستأجر برای پیگیری قانونی و شکایت به دادگاه می تواند از طریق یک وکیل سرقفلی اقدام کند.
⦁ هر قدر که میزان سرقفلی بالاتر باشد، میزان هزینه اجاره کاهش می یابد. اگر مالکی بعد از نوشتن قرارداد از مستأجر بخواهد که هزینه بیشتری را بابت ملک به او بپردازد، در این صورت مستأجر می تواند توسط یک وکیل سرقفلی به مراجع قانونی شکایت کند.
⦁ در صورتی که موجر درخواست تخلیه ملک تجاری را داشته باشد، باید هزینه سرقفلی را که قبلاً از مستأجر دریافت کرده است، متناسب با قیمت و ارزش روز به مستأجر بپردازد. در صورت عدم پرداخت، مستأجر توسط وکیل سرقفلی، مراحل قانونی را طی می کند.
⦁ موجر می تواند در صورت نوشتن قرارداد از مستأجر طلب سرقفلی نکند در این صورت مالک نسبت به مستأجر حقی ندارد و مستأجر نمی تواند ادعایی داشته باشد. اگر مستأجر در هنگام تخلیه ملک ادعای حق سرقفلی کند، در این صورت مالک می تواند به یک وکیل سرقفلی مراجعه کند. در این حالت وکیل لایحه ای در جهت الزام تخیله ملک تجاری یا خلع ید تنظیم می کند و به مراجع قضایی ارائه می دهد.
⦁ مدت زمان اجاره ملک تجاری توسط مستأجر باید در متن قرارداد سرقفلی ذکر شود. بعد از پایان قرارداد در صورتی که مالک و مستأجر به توافق نرسیدند، مستأجر بعد از دریافت حق سرقفلی ملک را تخلیه می کند.
⦁ میزان هزینه سرقفلی یک ملک تجاری به عوامل مختلفی مثل موقعیت مکانی ملک تجاری، وسعت ملک، امکانات ملک و… بستگی دارد.
⦁ سرقفلی یک هزینه توافقی است که با توجه به شرایط ملک تجاری، توسط موجر و مستأجر مشخص می شود و قانون خاصی در این زمینه وجود ندارد.

خصوصیات وکیل سرقفلی

⦁ وکیل سرقفلی باید به همه جنبه های مختلف موضوع سرقفلی آشنا باشد تا بتواند بهترین راه را برای پیگیری پرونده موکل خود انتخاب کند.
⦁ وکیل سرقفلی باید دارای تخصص و تجربه کافی در زمینه پرونده های مربوط به سرقفلی باشد.
⦁ وکیل سرقفلی باید نسبت به مفاد و مفهوم قوانین 56 و 76 مربوط به سرقفلی، شناخت و تسلط کافی داشته باشد.
⦁ در صورتی که پرونده سرقفلی بسیار پیچیده است و مشکل است، باید از مشورت و همکاری وکلای دیگر برای حل مشکل پرونده استفاده کند.
⦁ باید توانایی نوشتن انواع لایحه های مربوط به مبحث سرقفلی را داشته باشد تا بتواند در هر مرحله از دادگاه لایحه متناسب با آن را ارائه دهد.
⦁ وکیل سرقفلی باید تمام تلاش و سعی خود را برای احقاق حق موکل خود انجام دهد و با ارائه‌ مدارک و اسناد لازم به دادگاه از حقوق موکل خود دفاع کند.

جدیدترین مطالب

خدمات

ارتباط با ما

info@dromidmoghadasifar.ir

سعادت آباد، میدان کاج، خیابان سرو شرقی، نبش خیابان مجد، پلاک ۳، طبقه۳